South Central Federation of Labor, AFL-CIO

South Central Federation of Labor, AFL-CIO

Wisconsin Endorsements

Tags: Unions & Workers Rights

Umbrella organization consisting of 100 Private and Public Sector Unions representing tens of thousands of workers in 11 Counties within South Central and South Western Wisconsin. Learn more

South Central Federation of Labor, AFL-CIO Endorsements for Wisconsin Elections

Candidate Endorsements

Dane County Board of Supervisors District 1
Elizabeth Doyle
Dane County Board of Supervisors District 2
Heidi Wegleitner
Dane County Board of Supervisors District 3
Analiese Eicher
Dane County Board of Supervisors District 4
Matt Veldran
Dane County Board of Supervisors District 5
Henry Fries
Dane County Board of Supervisors District 6
Yogesh Chawla
Dane County Board of Supervisors District 7
Cecely Castillo
Dane County Board of Supervisors District 8
Jeffrey Glazer
Dane County Board of Supervisors District 9
Steven Peters
Dane County Board of Supervisors District 10
Aaron Collins
Dane County Board of Supervisors District 11
Richelle Andrae
Dane County Board of Supervisors District 12
Tommy Rylander
Dane County Board of Supervisors District 13
Jay Brower
Dane County Board of Supervisors District 15
April Kigeya
Dane County Board of Supervisors District 16
Rick Rose
Dane County Board of Supervisors District 17
Dan Blazewicz
Dane County Board of Supervisors District 18
Michele Ritt
Dane County Board of Supervisors District 19
Brenda Yang
Dane County Board of Supervisors District 20
Andrea Andrews
Dane County Board of Supervisors District 21
Jeffrey Kroning
Dane County Board of Supervisors District 22
Maureen McCarville
Dane County Board of Supervisors District 23
Chuck Erickson
Dane County Board of Supervisors District 24
Sarah Smith
Dane County Board of Supervisors District 25
Dave Boetcher
Dane County Board of Supervisors District 26
Lisa Jackson
Dane County Board of Supervisors District 27
Kierstin Huelsemann
Dane County Board of Supervisors District 28
Michele Doolan
Dane County Board of Supervisors District 30
Patrick Downing
Dane County Board of Supervisors District 32
Chad Kemp
Dane County Board of Supervisors District 33
Randy Udell
Dane County Board of Supervisors District 34
Patrick Miles
Dane County Board of Supervisors District 35
Michael Engelberger
Dane County Board of Supervisors District 36
David Peterson
Dane County Board of Supervisors District 36
Loreen Gage
Dane County Board of Supervisors District 37
Kerry Marren
Dane County Circuit Court Branch 1
Susan Crawford
Dane County Circuit Court Branch 11
Ellen Berz
Madison Metropolitan School District Board of Education Seat 1
Maia Pearson
Madison Metropolitan School District Board of Education Seat 2
Savion Castro
Sun Prairie Area School District Board of Education At-large
Teran Peterson
Sun Prairie Area School District Board of Education At-large
Bryn Horton
DeForest Area School District Board of Education, At-large
Sue Esser
Middleton-Cross Plains Area School District Board of Education Area II
Bob Green
Middleton-Cross Plains Area School District Board of Education Area IV
Kathryn Frank
Middleton-Cross Plains Area School District Board of Education Area V
Kemper Bartlett Durand Jr.
Columbia County Board of Supervisors District 6
Tim Henney
Columbia County Board of Supervisors District 1
Troy Ryan
Columbia County Board of Supervisors District 12
Steven Balsiger
Columbia County Board of Supervisors District 13
Brad Cook
Columbia County Board of Supervisors District 14
Liz Miller
Columbia County Board of Supervisors District 16
Dilaine Noel
Columbia County Board of Supervisors District 17
David Faust
Columbia County Board of Supervisors District 21
Henry A. St. Maurice
Columbia County Board of Supervisors District 22
Susan Schweitzer
Columbia County Board of Supervisors District 24
John A. Stevenson
Columbia County Board of Supervisors District 25
Tess Carr
Columbia County Board of Supervisors District 26
Tom Dunn
Columbia County Board of Supervisors District 27
Jeffrey A. Leckwee
Columbia County Board of Supervisors District 7
Rich Bailey
Columbia County Circuit Court Branch 3
Roger L. Klopp
Fitchburg Common Council District 1 Seat 2
Joe Maldonado
Fitchburg Common Council District 2 Seat 4
Gabriella Gerhardt
Green County Board of Supervisors District 10
Sue Nelson
Green County Board of Supervisors District 11
David Tschudy
Green County Board of Supervisors District 13
Yvette Smith
Green County Board of Supervisors District 16
Andrea McSherry
Green County Board of Supervisors District 23
Susan Knox
Green County Board of Supervisors District 24
Erica Roth
Green County Board of Supervisors District 25
Todd Larson
Green County Board of Supervisors District 30
Dawn Marie Sass
Green County Board of Supervisors District 7
Brenda Carus
Mayor of Verona
Luke Diaz
Monona Grove School District, At-large
Philip Haven
Monona Grove School District, At-large
Janice Stone
Monona Grove School District, At-large
Eric Hartz
Sauk County Board of Supervisors District 11
Nathan Johnson
Sauk County Board of Supervisors District 18
Sam Pocernich
Sauk County Board of Supervisors District 2
Thomas Kriegl
Sauk County Board of Supervisors District 22
Jean E. Berlin
Sauk County Board of Supervisors District 23
Vicki Terpstra
Sauk County Board of Supervisors District 24
Gaile Burchill
Sauk County Board of Supervisors District 30
Chandler Horak
Sauk County Board of Supervisors District 31
Valerie McAuliffe
Sauk County Board of Supervisors District 4
Pat Rego
Sauk County Board of Supervisors District 9
Mark Waldon
Sources: Endorsement Page 1 Endorsement Page 2 Endorsement Page 3

Propositions / Measures

Wisconsin Question 1, Ban on Private and Non-Governmental Funding of Election Administration Amendment (April 2024)
Recommends to vote "no"

Wisconsin Question 2, Only Designated Election Officials to Conduct Elections Amendment (April 2024)
Recommends to vote "no"

Want more info on how Blue Voter Guide works?

Watch this brief video!