AFL-CIO Wisconsin

AFL-CIO Wisconsin

Wisconsin Endorsements

Tags: Unions & Workers Rights

Fighting to raise wages, improve workplace safety, protect worker freedom to collectively bargain and for strong contracts that build strong communities. Learn more

AFL-CIO Wisconsin Endorsements for Wisconsin Elections

Candidate Endorsements

Mayor of Milwaukee
Cavalier Johnson
Dane County Board of Supervisors District 1
Elizabeth Doyle
Dane County Board of Supervisors District 2
Heidi Wegleitner
Dane County Board of Supervisors District 3
Analiese Eicher
Dane County Board of Supervisors District 4
Matt Veldran
Dane County Board of Supervisors District 5
Henry Fries
Dane County Board of Supervisors District 6
Yogesh Chawla
Dane County Board of Supervisors District 7
Cecely Castillo
Dane County Board of Supervisors District 8
Jeffrey Glazer
Dane County Board of Supervisors District 9
Steven Peters
Dane County Board of Supervisors District 10
Aaron Collins
Dane County Board of Supervisors District 11
Richelle Andrae
Dane County Board of Supervisors District 12
Tommy Rylander
Dane County Board of Supervisors District 15
April Kigeya
Dane County Board of Supervisors District 16
Rick Rose
Dane County Board of Supervisors District 17
Dan Blazewicz
Dane County Board of Supervisors District 19
Brenda Yang
Dane County Board of Supervisors District 20
Andrea Andrews
Dane County Board of Supervisors District 21
Jeffrey Kroning
Dane County Board of Supervisors District 22
Maureen McCarville
Dane County Board of Supervisors District 23
Chuck Erickson
Dane County Board of Supervisors District 24
Sarah Smith
Dane County Board of Supervisors District 25
Dave Boetcher
Dane County Board of Supervisors District 26
Lisa Jackson
Dane County Board of Supervisors District 27
Kierstin Huelsemann
Dane County Board of Supervisors District 28
Michele Doolan
Dane County Board of Supervisors District 30
Patrick Downing
Dane County Board of Supervisors District 32
Chad Kemp
Dane County Board of Supervisors District 33
Randy Udell
Dane County Board of Supervisors District 34
Patrick Miles
Dane County Board of Supervisors District 35
Michael Engelberger
Dane County Board of Supervisors District 36
Loreen Gage
Dane County Board of Supervisors District 37
Kerry Marren
Madison Metropolitan School District Board of Education Seat 1
Maia Pearson
Madison Metropolitan School District Board of Education Seat 2
Savion Castro
Sun Prairie Area School District Board of Education At-large
Bryn Horton
Sun Prairie Area School District Board of Education At-large
Teran Peterson
Milwaukee County Circuit Court Branch 18
Ronnie V. Murray II
Milwaukee County Circuit Court Branch 23
Jorge Fragoso
Milwaukee County Circuit Court Branch 43
Marisabel Cabrera
Milwaukee City Attorney
Evan Goyke
Milwaukee City Comptroller
Bill Christianson
Milwaukee Common Council District 2
Mark Chambers Jr.
Milwaukee Common Council District 3
Jonathan Brostoff
Milwaukee Common Council District 4
Robert Bauman
Milwaukee Common Council District 5
Lamont Westmoreland
Milwaukee Common Council District 6
Milele Coggs
Milwaukee Common Council District 8
JoCasta Zamarripa
Milwaukee Common Council District 10
Sharlen Moore
Milwaukee Common Council District 11
Peter Burgelis
Milwaukee Common Council District 12
Jose Perez
Milwaukee Common Council District 13
Scott Spiker
Milwaukee Common Council District 14
Marina Dimitrijevic
Milwaukee County Board of Supervisors District 1
Anne O'Connor
Milwaukee County Board of Supervisors District 3
Alexander Kostal
Milwaukee County Board of Supervisors District 4
Ronald Jansen
Milwaukee County Board of Supervisors District 4
John Eckblad
Milwaukee County Board of Supervisors District 5
Sequanna Taylor
Milwaukee County Board of Supervisors District 6
Shawn Rolland
Milwaukee County Board of Supervisors District 7
Felesia Martin
Milwaukee County Board of Supervisors District 8
Steven Shea
Milwaukee County Board of Supervisors District 9
Danelle Kenney
Milwaukee County Board of Supervisors District 10
Marcelia Nicholson
Milwaukee County Board of Supervisors District 11
Kathleen Vincent
Milwaukee County Board of Supervisors District 12
Juan Miguel Martinez
Milwaukee County Board of Supervisors District 14
Caroline Gómez‐Tom
Milwaukee County Board of Supervisors District 16
Justin Bielinski
Milwaukee County Comptroller
Liz Sumner
Milwaukee County Executive
David Crowley
Green Bay Common Council District 4
Jon Shelton
Marathon County Board of Supervisors District 15
Randy Fifrick
Mayor of Kenosha
David F. Bogdala
Grand Chute Town Supervisor Board District 2
Tim Bantes
Green Bay Common Council District 10
Ben Delie
Green Bay Common Council District 6
Joey Prestley
Kenosha Common Council District 3
Jan Michalski
Kenosha County Circuit Court Judge Branch 3
Heather Iverson
Appleton Common Council District 4
Martyn Smith
Brown County Board of Supervisors District 6
Kathy Lefebvre
Columbia County Board of Supervisors District 6
Tim Henney
Winnebago County Circuit Court Branch 1
LaKeisha D. Haase
Brown County Board of Supervisors District 24
Ross Toellner
Brown County Board of Supervisors District 5
Gloria Jane Eastman
Columbia County Board of Supervisors District 1
Troy Ryan
Columbia County Board of Supervisors District 12
Steven Balsiger
Columbia County Board of Supervisors District 13
Brad Cook
Columbia County Board of Supervisors District 14
Liz Miller
Columbia County Board of Supervisors District 16
Dilaine Noel
Columbia County Board of Supervisors District 17
David Faust
Columbia County Board of Supervisors District 21
Henry A. St. Maurice
Columbia County Board of Supervisors District 22
Susan Schweitzer
Columbia County Board of Supervisors District 24
John A. Stevenson
Columbia County Board of Supervisors District 25
Tess Carr
Columbia County Board of Supervisors District 26
Tom Dunn
Columbia County Board of Supervisors District 27
Jeffrey A. Leckwee
Columbia County Board of Supervisors District 7
Rich Bailey
Columbia County Circuit Court Branch 3
Roger L. Klopp
Crawford County Board of Supervisors District 3
Gary Koch
Eau Claire Area School District school board, At-large
Joshua Clements
Eau Claire Area School District school board, At-large
Erica Zerr
Eau Claire City Council District 1
Jessica Schoen
Eau Claire City Council District 2
Emily Anderson
Eau Claire City Council District 3
Aaron Brewster
Eau Claire City Council District 4
Clara I. Serrano
Eau Claire County Board of Supervisors District 10
Nancy Coffey
Eau Claire County Board of Supervisors District 15
Nick Smiar
Eau Claire County Board of Supervisors District 18
James A. Dunning
Eau Claire County Board of Supervisors District 20
Jasmine Case
Eau Claire County Board of Supervisors District 23
Robin J. Leary
Eau Claire County Board of Supervisors District 24
Heather DeLuka
Eau Claire County Board of Supervisors District 28
Jim Schumacher
Eau Claire County Board of Supervisors District 29
Bob Swanson
Eau Claire County Board of Supervisors District 3
Joe Knight
Fitchburg Common Council District 1 Seat 2
Joe Maldonado
Fitchburg Common Council District 2 Seat 4
Gabriella Gerhardt
Green Bay Area Public School District Board of Education At-large
Kou Lee
Green Bay Area Public School District Board of Education At-large
Andrew M. Becker
Green Bay Common Council District 1
Barbara A. Dorff
Green Bay Common Council District 12
Kathy A. Hinkfuss
Green Bay Common Council District 2
Jim Hutchison
Green Bay Common Council District 7
Alyssa Proffitt
Green Bay Common Council District 8
Jim Ridderbush
Green County Board of Supervisors District 10
Sue Nelson
Green County Board of Supervisors District 11
David Tschudy
Green County Board of Supervisors District 13
Yvette Smith
Green County Board of Supervisors District 16
Andrea McSherry
Green County Board of Supervisors District 23
Susan Knox
Green County Board of Supervisors District 24
Erica Roth
Green County Board of Supervisors District 25
Todd Larson
Green County Board of Supervisors District 30
Dawn Marie Sass
Green County Board of Supervisors District 7
Brenda Carus
Howard-Suamico School District Board of Education At-large
Pooja Bambha-Arora
Hudson School District Board of Education At-large
Bob Baumann
Hudson School District Board of Education At-large
Molly Powers
Kaukauna Area School District school board, At-large
Sally Jo Feistel
Kenosha Common Council District 10
Anthony Kennedy
Kenosha Common Council District 4
Holly Kangas
Kenosha Common Council District 8
Peni Keeling
Kenosha County Board of Supervisors District 10
Andy Berg
Kenosha County Board of Supervisors District 11
Guida Brown
Kenosha County Board of Supervisors District 16
Frederick Brookhouse
Kenosha County Board of Supervisors District 17
Monica M. Yuhas
Kenosha County Board of Supervisors District 18
Justine Hammelev-Jones
Kenosha County Board of Supervisors District 2
Stephanie Knezz
Kenosha County Board of Supervisors District 20
Michael La Forge
Kenosha County Board of Supervisors District 3
Jeffrey Gentz
Kenosha County Board of Supervisors District 6
Andres Gama
Kenosha County Board of Supervisors District 8
Sarah Kirby
Kenosha Unified School District Board of Education At-large
Sabrina Landry
Kenosha Unified School District Board of Education At-large
Mary Braun Modder
Kenosha Unified School District Board of Education At-large
Todd Alan Price
La Crosse County Board of Supervisors District 1
Kelly Leibold
La Crosse County Board of Supervisors District 16
Dan Ferries
La Crosse County Board of Supervisors District 19
Rick Cornforth
La Crosse County Board of Supervisors District 20
Steve Doyle
La Crosse County Board of Supervisors District 22
Joe Kovacevich
La Crosse County Board of Supervisors District 30
Dillon Mader
La Crosse County Board of Supervisors District 6
Roxanne Aubrey Marina
La Crosse County Board of Supervisors District 9
Dawn Wacek
Marathon County Board of Supervisors District 1
John Kroll
Marathon County Board of Supervisors District 10
Randy Radtke
Marathon County Board of Supervisors District 16
Bill Conway
Marathon County Board of Supervisors District 38
Jonathon D. Fisher
Marathon County Board of Supervisors District 5
Gary Gisselman
Mayor of Wauwatosa
Dennis McBride
Menomonee Falls School District school board At-large
Michelle M. Dupree
Menomonee Falls School District school board At-large
Emily Hines
Monona Grove School District, At-large
Philip Haven
Oshkosh Area School District school board At-large
Kristopher Karns
Oshkosh Area School District school board At-large
Beth Wyman
Outagamie County Board of Supervisors District 19
Jayme Heiser
Outagamie County Board of Supervisors District 20
Joseph A. Santonato
Outagamie County Board of Supervisors District 24
Steve Thiede
Pierce County Board of Supervisors District 11
Neil Gulbranson
Pierce County Board of Supervisors District 16
Barry John Barringer
Pierce County Board of Supervisors District 6
Michael Kahlow
Polk County Board of Supervisors District 4
Ryan Wood
Sauk County Board of Supervisors District 11
Nathan Johnson
Sauk County Board of Supervisors District 18
Sam Pocernich
Sauk County Board of Supervisors District 2
Thomas Kriegl
Sauk County Board of Supervisors District 22
Jean E. Berlin
Sauk County Board of Supervisors District 23
Vicki Terpstra
Sauk County Board of Supervisors District 24
Gaile Burchill
Sauk County Board of Supervisors District 30
Chandler Horak
Sauk County Board of Supervisors District 31
Valerie McAuliffe
Sauk County Board of Supervisors District 4
Pat Rego
Sheboygan Common Council District 4
Robert La Fave
St. Croix County Board of Supervisors District 4
Cathy Leaf
Winnebago County Board of Supervisors District 10
Timothy Jacobson
Winnebago County Board of Supervisors District 11
Jeffery H. Schettl
Winnebago County Board of Supervisors District 16
Bob Knudsen
Winnebago County Board of Supervisors District 19
Larry Lautenschlager
Winnebago County Board of Supervisors District 2
Kristl Laux
Winnebago County Board of Supervisors District 21
Jeff Lawrence
Winnebago County Board of Supervisors District 24
Andy Buck
Winnebago County Board of Supervisors District 25
Karen D. Powers
Winnebago County Board of Supervisors District 32
Robert T. Keller
Winnebago County Board of Supervisors District 5
Stefanie A. Holt
Winnebago County Board of Supervisors District 7
Kate Hancock-Cooke
Source: Endorsement Page 1

Propositions / Measures

Wisconsin Question 1, Ban on Private and Non-Governmental Funding of Election Administration Amendment (April 2024)
Recommends to vote "no"

Wisconsin Question 2, Only Designated Election Officials to Conduct Elections Amendment (April 2024)
Recommends to vote "no"

Want more info on how Blue Voter Guide works?

Watch this brief video!